biOnay Nedir?

biOnay, kamudan özel sektöre kimlik doğrulamanın gerekli olduğu tüm işlemlerde güvenliği sağlayan ve kurumsal müşterilere uçtan uca anahtar çözümler sunan
Türkiye’nin %100 yerli ilk mobil kart erişim cihazıdır.
Türkiye’yi yeni bir deneyimle tanıştıran biOnay markasının arkasında e-imza ve mobil imza alanındaki 12 yıllık bilgi birikimiyle Elektronik Güvenlik Altyapısı A.Ş. (EGA) bulunuyor. EGA’nın kurumsal müşterileri için geliştirdiği 600’den fazla proje deneyimi biOnay ile e-Kimlik alanına taşınıyor.

biOnay cihazlarının üretimi ise 1955 yılından bu yana dünyanın önde gelen otomotiv markalarına elektronik, elektromekanik ve mekatronik ürünler geliştiren KAT Mekatronik Ürünleri A.Ş.’nin 25.000 m2 kapalı alana sahip modern üretim merkezinde yapılıyor.
Pratik, modern, güvenli kullanıcı deneyimi
biOnay, yeni çipli elektronik kimlik kartlarının dijital entegrasyonunu sağlayarak kurumlar ve vatandaşlar için pratik, modern ve güvenli bir kullanıcı deneyimi sunar.

Hem masaüstü hem de mobil versiyonlarıyla Hepsi Bir Arada özelliğine sahip ilk kart erişim cihazı olan biOnay, uzun bir değerlendirme ve zorlu testler sonucunda Ortak Kriterler (CC) EAL4+ seviyesinde güvenlik sertifikasını almayı başarmıştır.

biOnay kullanan işyerleri;

  • Kimlik sahteciliğinin önüne geçer,
  • Şahısların mağduriyetini engeller,
  • Kurumlarının maddi kayıplarını azaltır,
  • İşlem hızını artırarak verimi yükseltir,
  • Güvenlik önlemleri sayesinde itibarı güçlendirir,
  • Sunulan uçtan uca yazılım hizmeti sayesinde verileri güvenli ortamda saklar.
biOnay Özellikleri

Kimlik doğrulama alanında yeni bir devrin kapılarını açan biOnay cihazlarının kullanımı son derece kolay!

Kimlik kartının yetkili kurum tarafından verilip verilmediğini, kişiye ait olup olmadığını tespit eden biOnay cihazları ile kimlik kartı, PIN, parmak izi ve dijital fotoğraf doğrulanabiliyor. Kimlik doğrulamayı yapan görevlinin de kimliği eş zamanlı doğrulanıyor.

Ayrıca cihazın yetkisiz ya da manipüle edilmiş olmadığının ispatı için de biOnay cihazının ekranında kart sahibine sadece kendisinin bildiği ve çipte yer alan kişisel bir mesaj gösteriliyor. İlgili mesaj ancak kart sahibi tarafından onaylandıktan sonra işlem devam edebiliyor.

3 adımda işlem tamam
1
İşlemi gerçekleştiren kişinin ve müşterinin kimlikleri cihaza yerleştirilir, cihazın güvenilir olduğunun kanıtı için kart sahibine kişisel mesajı onaylatılır.
2
Müşteriden parmak izi/ PIN / dijital fotoğraf güvenlik önlemlerinden hepsini veya bir tanesini girmesi istenir.
3
Doğrulama işlemi tamamlandı, müşteriye kimliğini geri verebilirsin!
%100 Yerli Üretim

Endüstriyel tasarımı, donanım ve elektronik tasarımı, gömülü yazılımları tamamen Türk mühendislerince geliştirilen biOnay’ın seri üretimi de İstanbul’da yer alan 25.000 m2 kapalı alana sahip, enerji verimliliği yüksek modern tesisimizde gerçekleştiriliyor.

Üretim merkezimiz ISO 9001, ISO/ TS 16949, ISO 14001 sertifikaları ile belgelendirilmiş ve Ford tarafından Q1 ödülüne layık görülmüştür. Tam donanımlı akredite laboratuvara da sahip olan firmamız, SAP ERP yazılımıyla entegre robotik depolama, onay ve iş süreçlerini yönetebilmektedir.

Uçtan Uca Anahtar Çözüm

biOnay’ı şubelerinde, hizmet noktalarında kimlik doğrulama amaçlı kullanmak isteyen kurumlar, merkezlerinde kurmaları gereken Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) bileşenlerini de tek elden temin edebiliyor. biOnay EKDS platformu ile TSE standartlarında geçen Kimlik Doğrulama Sunucusu, Politika Sunucusu ve Rol Sunucusunun yanı sıra, entegrasyon ve operasyonu kolaylaştırmak üzere, ağ üzerinden işlem yapan biOnay cihazları için Ağ Yönetim Sunucusu, mobil biOnay cihazları için Proxy Sunucusu, entegrasyon için biOnay Servis API ve tüm cihazları yönetmek için biOnay Cihaz Yönetim Sistemi gibi ek çözümleriyle yeni çipli kimlik kartlarına geçişte uçtan uca çözüm sunuyor.

e-Kimliklerin faydaları, kullanım alanları, uluslararası standartlar, milli çözümler, e-imza ile entegrasyon, yeni sistemde kullanım senaryoları ve çok daha fazlasıyla Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) hakkında detaylı bilgi için: